Novinky
25.05.2023
FOGGY FROG xPura
x PURA prémiová jednorázová elektronická cigareta od Foggy Frog  Kvalitný mini prístroj vyniká designom, príjemným mäkčeným náustkom a najmä výnimo... čítať celé
23.02.2023
Eleaf IORE LITE 2 elektronická cigareta 490mAh
Jednorázovkám odzvonilo? Skvelá vec ktorá intenzívne šetrí peňaženku! Malá šikovná elektronická cigareta pripomínajúca veľkosťou jednorázovú cig... čítať celé
23.02.2023
DORIC Q - revolúcia vapingu
Najnovšie technológie, mini rozmery, skvelé parametre... Táto novinka z dielne VOOPOO tvrdo valcuje konkurenciu cenou porovnateľnou z jednorázovk... čítať celé
Zobraziť všetky novinky

poštovné neplatíte!

pri objednávkach s hodnotou nad 60€

  1. Úvod
  2. O E-CIGARETÁCH
  3. Princíp fungovania e-cigarety
Príncíp fungovania elektronickej cigarety.

ilustračné video

 

 

ELEKTRONICKÁ CIGARETA - INHALÁTOR - VAPORIZÉR

je viac možností ako pomenovať prístroj, ktorý pri použití vyvoláva podobné pocity ako keby sme fajčili tradičnú cigaretu. Pri fajčení nevdychujeme dym, produkty spaľovania ale vodnú paru – hmlu, drobné kvapôčky vody.

Elektronická cigareta náš organizmus ochráni pred vdychovaním škodlivých produktov (decht), preto získame možnosť oveľa zdravšieho fajčenia. Vdychovaná para elektronickej cigarety môže mať v závislosti od druhu e-liquid náplne rôzne chute, v predaji okrem tradičných a dochucovaných cigaretových vôní je aj veľa iných chutí (mentol, ovocie, atd.).

Je pravdou že dýchať čistý vzduch je najzdravšie ale fajčenie elektronickej cigarety skúmali významní odborníci a jednohlasne potvrdili celý rad jeho výhod oproti tradičnému fajčeniu.

Zloženie a princíp fungovania elektronickej cigarety

princíp a funkcie elektronickej cigarety

Akumulátor (batéria)

Akumulátor je zdroj prúdu, ktorý tvorí podstatnú časť cigarety. Obsahuje elektroniku elektronickej cigarety, riadenie, napájanie celého prístroja. Na konci elektronickej cigarety je LED dióda, ktorá pri potiahnutí sa rozsvieti a imituje rozžeravenie konca tradičnej cigarety. LED slúži aj ako kontrolka, pri vyčerpaní akumulátora začína blikať. Akumulátory majú rôzne formy podľa typu elektronickej cigarety, ku ktorému patria. Existujú automatické aj manuálne. Automatický akumulátor sa zapne pri potiahnutí, manuálny zapíname pri potiahnutí tlačidlom. Čísla v jednotlivých typoch označujú typy spojov medzi akumulátorom a rozprašovačom. Toto typové číslo sa stalo prakticky už normou, súčiastky odlišných typov môžu byť navzájom kompatibilné. Napr. prepojenia akumulátora a rozprašovača u typov Joye 510 a eGo sú rovnaké, preto je možné ich navzájom kombinovať. Keď e-cigaretový začiatočník ako prvé si kúpil Joye 510 a neskôr by chcel kvôli väčšej kapacite akumulátora eGo, môže bez problémov používať rozprašovač Joye 510 s akumulátorom eGo. V predaji sú aj adaptéry, ktoré umožňujú kombinovať aj typy, ktoré nie sú si navzájom kompatibilné.

 

integrovaná náplň (clearomizér/atomizer/cartomizer)

Druhou dôležitou súčasťou elektronickej cigarety je integrovaná náplň.

Táto má u elektronických cigariet rôzne formy. U mini cigariet je to cartridge kde náplň a atomizér tvoria jeden celok. U vačších modelov to môže byť tank na kvapalinu a vymenitelný atomizér. U najnovších typov je to clearomizér, ide o  v prevažnej miere priehľadný tank - nádobka na e-liquid s integrovaným alebo vymeniteľným atomizérom.

 

rozne druhy rozprašovačov(atomizéroch)

Tanky majú prevažne na doplnenie tekutiny vatelínovú vložku a z tejto vlhkej vatelíny sa dostane tekutina do atomizéra. U tohto typu je potrebné vatelínu náplne neustále navlhčovať.

Atomizér- (prípadne rozprašovač) je teliesko ktoré má žeraviacu cievku ktorá mení e-liquid na vodnú paru s obsahom (alebo aj bez) nikotínu. Atomizéry najnovšej konštrukcie majú vatovú vložku integrovanú.

Náplň je v podstate nádržka, z ktorej sa tekutina plynule dávkuje do rozprašovača v závislosti na intenzite používania.

Cartridge (patrona/cartridge/kapsľa)

Arómou presiaknutá látka je v náplni, ktorú rozprašovač premení na hmlovitú paru, jemný vodný postrek.

 

Integrované náplne (cartomizer)

U tohto systému atomizér a náplň tvorí jeden celok. Naskrutkujeme na akumulátor a elektronická cigareta je funkčná. Integrované náplne normálne majú vatelínové vložky, tzv. keramické náplne nemajú vatelín. Keramické náplne odporúčame pokročilým používateľom, ich naplnenie nie je tak jednoduché ako normálnych integrovaných náplní.

 

Drip Tip

Drip Tip je taká cigaretová špička bez vložky, ktorá má väčší otvor a bez potreby odmontovania od rozprašovača je možné tekutinu e-liquid nakvapkať priamo do rozprašovača. Výhodou tohto typu je možnosť rýchlej zmeny arómy, nevýhodou, že pomerne často po 5-6 potiahnutí je treba nakvapkať, preto sa hodí na fajčenie doma.

 

Tekutina: e-liquid

Sú tri základné zložky: PG (propylénglykol) a VG (rastlinný glycerín), alebo kombinácia obidvoch. Výhodou PG bázy je, že lepšie zvýrazňuje arómy na druhej strane VG poskytuje bohatší dym, vodnú paru. Tekutiny obsahujú arómy, ktoré majú široký spektrum: od tabakových aróm cez ovocné a dokonca hoci aj po slaninovú.

Novinky z nášho blogu

Jednorázovka má opodstatnenie!
Jednorázovka má opodstatnenie!
Existuje veľmi veľa výhod jednorázových elektronických cigariet, preto ich opodstatnenosť je neodškriepiteľná. čítať celé
Squonking - inovatívna metóda vapovania
Squonking - inovatívna metóda vapovania
Jednoducho povedané, squonking je nedávno popularizovaná, inovatívna metóda vapingu. čítať celé
Prečo SALT e-liquid
Prečo SALT e-liquid
Dobré správy pre MTL vaperov čítať celé